Evde Dahi Ağaç Yetiştirerek Para Kazanmak Mı? Evet Bu Mümkün. Bonsai Bitkileri İle Tanışın!

19
21166
tarımsal iş fikri, bonzai yetiştiriciliği

Bonsai ismini duyunca birçoğunuzun aklına farklı şeyler geldiğini biliyorum. Ancak durum hiçte sandığınız gibi değil. Bonsai bitkileri son zamanların trendi olan ve özellikle süsleme işlerinde kullanılan bir akım. Bonsai’nin gerçek anlamı; küçük ağaççıklar ve saksıdaki ağaçtır. Çin’de başlayan bu akım Japonya’ya sıçramış oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Bu yazımızda sizlerle minyatür bitkileri tanıyacağız ve nasıl yetiştirilir onları öğreneceğiz.
bonzai bitkileri
Bonsai bitkileri, evde ağaç yetiştirme fikriyle ortaya çıkmış bir tarımsal girişim faaliyetidir. İnsanlar büyük ağaçlara evlerinde bakamayacağı için bu ağaçların minyatürlerini yapmaya karar vermişler. El büyüklüğündeki bu ağaçlar zamanla kafe ve restoran gibi yerlerin süslemesinde kullanılmış, bununla birlikte birçok kullanım alanına ulaşmıştır. Bu bitkiler özel tekniklerle fidanın veyahut fidenin çok kısa sürede yaşlandırılmasıyla oluşturulmuştur. Yani kısaca, iki aylık fidan yüzyıllık ağaç görünümünde olmaktadır. Birçok ağaç bu yöntemle minyatürleştirilmiştir. Çiçek açan süs bitkisinden tutunda nar, portakal, limon, ardıç, muz veren ağaçlara kadar birçok tür bulunmaktadır.
bonzai ağaçları
Gelelim bu bitkileri nasıl yetiştireceğimize:
evde minyatür ağaç yapmakminyatür ağaç
Öncelikle bu bitkinin tohumunu veya fidesini internette satış yapan sitelerden uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. İlk defa bu işi yapacaklar için fide ile başlamanızı öneririz. Zamanla tecrübe kazanınca tohum ile üretim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu bitkiler saksıda yetişir. Zira zamanla toprağını değiştirmeniz gerekecek.
minyatür lavantaminyatür ağaç
Genelde süs bitkisi olarak pazarlandığı için topraktan saksıya aktarmak zorlu bir süreç olacağı için saksıda yetiştirmeye başlamanız yararınıza olacaktır. Zaten çok küçük saksılarda ve çok az toprakla yaşamını sürdürebilirler. Bitki saksıya dikildikten sonra sürekli sulama yapmalısınız. Toprağın her bölümü her zaman tamamen kurumamalı ve nemli kalmalıdır. Tabi çok fazla su vermeniz durumunda da bitki çürüyecektir. Ne çok az, ne de çok fazla su vermeyin. Yukarda ifade ettiğimiz gibi toprağın sürekli nemli olması yeterlidir. 13 derecenin altındaki sıcaklık bitki için zararlıdır. Bahar mevsiminde budama yapmalısınız. 2-3 yılda bir de toprağı değiştirilmelidir. Toprak değiştirme işleminde hassas olmalısınız. Çünkü bitkimiz çok küçük ve çok hassas. Bitkiyi hava akımına maruz bırakmayın. Direk güneş ışığı kadar sürekli karanlıkta bitki için zararlıdır. Toprakla birlikte yaprakları da ıslatın. Biraz bekleyip kurulamalısınız. Damlacıklar uzun süre yaprak üzerinde kalırsa zarar verir. Çok sıcaktan koruyun. Örneğin evin mutfak kısmı bu bitkiler için ideal sıcaklıktadır. Dışarıdaki ağaçlar mevsimleri nasıl yaşıyor ve meyvelerini nasıl veriyorsa bu bitkiler de aynen öyledir. Sadece bu bitkiler daha küçüktür. Bunu bilerek bakımlarını yapın ve eğer bitki yapraklarını sonbahardan önce dökmüş ise toprak değişimi istiyor demektir. Her toprak değişiminde saksısını birazcık büyütün.
minyatür mandalina
Usta girişimciler olarak gelelim asıl meselemize bu bitkiler bize ne kazandırır? Böylesine meşakkatli bir uğraşın sonu maddi olarak elbette tatmin edicidir. Bu bitkiler şuan piyasada 100 TL’ den başlayarak 1000 TL’ye varan fiyatlara kadar satılmaktadır. Bitkinizin türü büyüklüğü meyve verip vermemesi gibi durumlar da fiyatı etkilemektedir. Fidelikten kurtulup biraz olgunlaşmış bitkiler alt sınır fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Sonrası ise sizin başarınıza, çeşitliliğinize ve pazarlama gücünüze kalmış. Başka bir UstaGirişimci fikrinde buluşmak üzere..

BİR KADIN GİRİŞİMCİMİZE DESTEK OLMAK İÇİN SAYFAYI BEĞENEBİLİRSİNİZ

19 YORUMLAR

  • Hasan bey. Çeşitli e-ticaret siteleri üzerinden veya tohum satışı yapan firmalar üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ancak şu bilgiyi sizlere vermekte fayda var. Bir tohumdan yaklaşık 3 sene sonunda ticari değere sahip ürün alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

  • sevgili batu, öncelikle ilginize teşekkür ederiz. pazarlama konusunda şunu söyleyebilirim; küçük çapta üretim yapıp çevrenizdeki insanlara da satabilirsiniz, orta çapta üretimle kendi mağazanızda veya internet üzerinden satış yapabilirsiniz. yada daha büyük bir üretim ağı kurarak ihracat bile yapabilirsiniz. bu tamamen sizin pazarlama yeteneğinizle ve sahip olduğunuz imkanlar dahilinde olan bir şeydir. ayrıca yetiştirmekte zorluk çektiğinizi belirtmişsiniz; kullanılan toprak, sulama aralığı, ortamın sıcaklık ve nem değerleri birer etmendir. bitkileriniz bunlardan etkilenmiş olabilir yada kullandığınız tohum ve fideler hasta olabilir. sağlıcakla kalın

 1. Peki ben joven diye bu yerden sipariş verdim tohumlar geldi karşılığında 18tl talep ettiler şu anda tohumların yeşerdi ve firma sahte çıktı ne yapmalıyım

  • sevigili hatice, ilginize teşekkür ederiz. konuyla ilgili tüketici hakları kapsamında yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz. biz prensip olarak herhangi bir firma yada marka önermiyoruz.

  • sevigili Ahmet Dinçer, ilginize teşekkür ederiz. bu tamamen sizin pazarlama kabiliyetinizle ve sahip olduğunuz olanaklarla alakalı bir durum. bu bitkinin türkiye pazarında pay sahibi olduğu ise bilinen bir gerçek.

 2. Roza seracılık tohum gönderiyor. Kargoyu size bize ödeniyor. Bir ayın sonunda da bitkiyi geri alıyor Muş. 400 TL karşılığı. Doğru mu yoksa dolandırıcı mi bunlar

  • sevigili İrfan, ilginize teşekkür ederiz. biz prensip olarak herhangi bir firma ve marka önermiyoruz. ancak bu tip anlaşmalı üretim yaptıran güvenilir firmalar mevcut. doğruluğunu araştırarak yatırım yapmanızı öneriyoruz.

 3. Yazı yanlış 3 aylık fidan bile yıllanmış ağaç gibi yapılabilir deniyor yazıda tamamen yanlış bilgi bu ağaçlarda diğerleri uzun zaman alan bir uğraş sabır gerektirir öyle iki ayda üç ayda falan olmaz ağacına göre değişir tohumu ektikten sonra 30 cm boya gelmesi ayları bulur yaklasik 5 6 ay oda hızlı büyüyen çeşitlerde inada daha fide denir

 4. Bende Birkaç aydır bu konulara meraklı olarak araştırmalar yaptım . Ve çok çeşitli bilgiler ve bitkiler konusu vr olrk önüme çıkmkt .Ddoğadan yabani olarak bulduğumuz bir bitkiyi nasıl bir yöntem uygulayarak bonsai durumuna getirebilirim.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Adınızı Yazın